Medycyna mitochondrialna i jej znaczenie

W ciągu ostatnich 30 lat medycyna mitochondrialna posunęła się o krok naprzód: obecnie koncentruje się na tworzeniu protokołów terapii genowej i modyfikacji protokołów zapłodnienia in vitro. Jednak jej głównym polem zainteresowania pozostają choroby.

Jakie znaczenie ma medycyna mitochondrialna?

Medycyna mitochondrialna jest ważna, ponieważ mitochondria żyją osobnym życiem w każdej z naszych komórek, co może prowadzić do patologicznych konsekwencji dla całego organizmu. Na przykład wiele komórek naszego ciała, a zwłaszcza te najważniejsze: neurony i komórki mięśniowe, dzieląc się kilkakrotnie, nie dzielą się dalej. Jednak mitochondria nadal dzielą się w komórce i konkurują ze sobą. W tej konkurencji wewnątrzkomórkowej ważne jest nie tylko to, jak dobrze działają mitochondria, ale także jak szybko się dzielą.

Czym jest substancje mitochondrialne?

Współczesna medycyna może wyjaśnić prawie wszystkie poważne choroby, zwykle spowodowane pojedynczą mutacją. Jednak następnym krokiem jest zrozumienie, w jaki sposób możemy połączyć wiele różnych drobnych awarii, aby dalej przewidywać, jak działa chory organizm i jakie substancje mitochondrialne mogą spowodować poprawę sytuacji. W medycynie mitochondrialnej stosuje się też wiele naturalnych substancji oraz witaminy. Jest tutaj witamina b complex, witamina k2, witamina b3, selen, l karnityna, kwas alfa liponowy, witamina d3, witamina c, witamina b12, glutation. Dzięki nim możemy zapobiegać wielu chorobom, które wynikają choćby z autoagresji.